Bilinçsiz Besin Takviyesi Alımı ve Etkileri

Gıda takviyeleri, bir insanın diyetinde desteklemek üzere kullanılan ve vitaminler, mineraller, amino asitler, bitkisel diyet bileşenleri gibi besin ögelerini içeren ürünler olarak tanımlanmaktadır. Besin takviyeleri genellikle gün içinde ki performansı arttırmak, yorgunluğu önlemek, vücut direncini arttırmak, kemik ve eklem sağlığını korumak gibi nedenlerle kullanılmaktadır. Peki doğal yolla alabileceğimiz bu takviyeleri kapsül, toz, damla, tablet gibi yollarla almak ne kadar doğru? Eğer kişinin tahlilleri doğrultusunda uzman tavsiyesi ile kullanılıyorsa tabi ki kullanılabilir. Ancak “besin takviyeleri bitkiseldir sağlığa herhangi bir zararı yoktur” tarzı satış stratejileri yüzünden birçok insan ihtiyacı olmadığı halde besin takviyeleri kullanmaktadır. Bu da bir çok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. Daha sağlıklı olacağım derken sağlığınızdan olmayın!

Council of Responsible Nutrition’a göre ABD’deki her dört yetişkin bireyden üçü besin takviyesi alıyor ve bu oran artmaya devam ediyor. Ülkemizde de durum çok farklı değil. Özellikle kilo kontrolü, kas gelişimi, kemik sağlığı gibi konularda ülkemizde bilinçsiz gıda takviyesi kullanımı artmaktadır.


Doğalından taze taze alabileceğimiz besin öğelerini takviye olarak almamız gereken durumlar da mevcuttur. Hamilelik dönemi, menapoz dönemi, hastalıklar, vitamin-mineral eksiklikleri gibi birçok nedenle gıda takviyesi kullanımı önemlidir. Ancak buna lütfen kendiniz karar vermeyin, mutlaka bir uzmana danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir