Glisemik İndeks Nedir? Glisemik İndeksi Düşük-Yüksek Besinler Nelerdir?

Glisemik indeks, kısaca besinlerin kan şekerini yükseltme hızı olarak tanımlanabilir. Özellikle diyabet hastaları ve insülin direnci bulunan bireyler için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Obezite ve kilo kontrolü için de önemli bir rol oynar. Çünkü glisemik indeksi yüksek besinlerin tüketilmesi kan şekerinde ani yükselmelere neden olur ve vücudun insülin salgılamasıyla beraber vücuttaki fazla glikoz karaciğerde yağa dönüştürülür. Ayrıca kan glikozunda ki düşüşle beraber bireyde tekrar açlık hissi oluşur ve tatlı gıdalara yönelmeler daha sık görülür.

Lif açısından zengin besinlerin glisemik indeksi düşüktür; kan şekerinin dengede tutulması ve daha uzun süreli tokluk sağlanması açısında lif içeriği yüksek besinler tercih etmeliyiz. Daha uzun sürede sindirilen besinler daha uzun süre tok kalmamıza yardımcı olur.

Glisemik indeks aralıkları:

Düşük : 0-55

Orta : 56-69

Yüksek : 70+

Bazı karbonhidratlı besinlerin glisemik indeks değerleri:

Tahıllar: Pirinç=98 , bulgur=45 , beyaz ekmek=77 , pirinç=70, çavdar ekmeği=45 , şehriye=46, tuzlu kraker=78 , makarna=55, yulaflı bisküvi=55

Kahvaltılıklar: Buğday gevreği=59 , mısır gevreği=92

Kurubaklagiller: Nohut=41, mercimek=26 , barbunya=28 , kuru fasülye=34

Meyveler: Karpuz=76 , elma=39, çilek=41 , muz=55 (kısaca tatlılık seviyesi arttıkça glisemik indeksi artıyor)

Sebzeler: Patates, bezelye, balkabağı, havuç hariç çoğu sebzenin glisemik indeksi düşüktür. Nişasta içerikli sebzelerin glisemik indeksi yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir