Kahvenin Faydaları Nelerdir? Nasıl İyi Bir Kahve Sever Olunur?

Öncelikle iyi bir “kahve sever” olmanın şartlarından bahsetmek istiyorum. Kahve, sağlıklı bir içecek olsa dahi sağlıklı bir birey için bile günde 3 fincandan fazla tüketilmesi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden kahve tüketiminizi abartmamaya dikkat edin. İkinci şart; kahvenize süt tozu katmayın. Mümkünse kahvenizi sade tüketebilir yada süt ekleyebilirsiniz. Üçüncü ve en önemli şart; “kahvenize şeker eklemeyin”. Özellikle günlük olarak kahve tüketen kahve severlerin yapacağı en büyük hata içilen her fincan için vücuda gereksiz basit şeker yüklemesi yapmasıdır. Ben bu şartları yerine getiriyorum diyorsan, gerçek bir “kahve seversin” tebrikler 👏

Benim favori ikilim sade filtre kahve ve türk kahvesi. Sizin favori kahveniz hangisi? Yorumları bekliyorum.

Şimdi biraz da faydalarından bahsedelim. Kahve:

  • İçerdiği kafein sayesinde konsantrasyon üzerine olumlu etkiye sahiptir. Ancak bazı özel durumlarda kahve kısıtlanmalıdır (Örn; gebelik, yaş, demir eksikliği,…)
  • Epidemiyolojik araştırmaların sonuçları kahve tüketiminin; alzheimer, tip 2 diyabet, parkinson hastalığı ve karaciğer hastalığı (siroz ve hepatosellüler karsinom) gibi çeşitli kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
  • Metabolizmanızı hızlandırır. Kilo kontrolüne yardımcıdır.
  • Spor öncesi içilen kahve performansı arttırır, yağ yakımına yardımcıdır.
  • Antioksidan içeriği yüksektir. Yani hücrelerin toksinler ve enflamasyon ile oksitlenmesini önler.

Paracelsus’un dediği gibi “ilacı zehirden ayıran dozudur”. Kahve tüketimini abartmak yada bağımlılık haline getirmek de birçok sağlık sorununa neden olabilir. Unutmayın ki her şey kararında güzeldir.

“Kahvenin Faydaları Nelerdir? Nasıl İyi Bir Kahve Sever Olunur?” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir