Sporda Su Tüketiminin Önemi

Vücudumuzun büyük bir çoğunluğu sudan oluşmaktadur. Hücrelerimizin yaşamsal faaliyetleri ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi için su son derecede önemlidir. Sporcularda ise su tüketimi daha da önemli bir konudur. Sporcularda kaybedilen sıvının en kısa zamanda yerine konması; sakatlanmanın önlenmesi, kas ağrılarının geciktirilmesi, yorgunluğun geciktirilerek performansın arttırılması açısından önemlidir.
Vücudu toksinlerden arındırmak ve vücudun ısı dengesini sağlamak için idrarla, dışkıyla, terle ve solunumla toplamda günlük yaklaşık 2-2,5 lt su kaybedilmektedir. Bu miktarlar sporcular için daha da fazladır. Antrenman esnasında kaybedilen su yerine koyulmaz ise dehidrasyona(sıvı kaybı) bağlı olarak ısı dengesinde bozukluk, baş dönmesi, halsizlik, bulantı ve performans kaybına neden olabilir.

Günlük ortalama almamız gereken su miktarını; aldığımız her 1 kal için 1,5 ml su olarak hesaplayabilirsiniz. Ayrıca antrenman günlerinde; antrenmandan 1-2 saat öncesinde 2-3 su bardağı, antrenman esnasında her 20 dakikada 1 su bardağı, antrenmandan sonraki yarım saatte ise 1-2 su bardağı su tüketmenizi öneriyorum. Bu miktar yaptığınız antrenmanın cinsine-şiddetine ve vücut ağırlığınıza göre değişkenlik gösterir. Bu örneğim ortalama 75-80 kilo orta şiddette kardiyo antrenmanı yapan bir birey içindir. Özellikle dayanıklılık egzersizlerinde vücut sıvı dengesi kontrolü çok önemlidir. Tükettiğiniz su miktarının yeterli olup olmadığını çok basit bir testle kontrol edebilirsiniz: İdrarınızın rengi açık sarı ve kokusuz ise su tüketiminiz yeterlidir. İdrarınızın rengi koyu sarı ve ağır kokulu ise su tüketiminizi arttırmanız gereklidir.

Su içmek için susama hissinizin oluşmasını beklemeyin, gün boyu aralıklı olarak bol bol su için sağlığınızı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir